claim

Lista starszych wiadomości

"Dookoła Świata za Pomocną Dłoń"

Paulina Chorzępa w grupie kilkunastu polskich gimnazjalistów pierwszy semestr roku szkolnego 2014/2015 spędzi żeglując na pełnym morzu, ucząc się i zwiedzając świat. Rudzianka weźmie udział w tegorocznej edycji projektu „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń". – Mam nadzieję, że będziemy mieć ładną pogodę, będę pracować z fajnymi ludźmi i zobaczę wiele pięknych miejsc. Chciałabym też zobaczyć delfiny. Mam jednak świadomość, że przede mną kilka miesięcy ciężkiej pracy - podkreśla.

 

Projekt „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację Szkoła pod Żaglami Kapitana Krzysztofa Baranowskiego. Łączy w sobie elementy służby pokładowej i nauki szkolnej. - Uczniowie podzieleni są na trzy równe zespoły i pełnią służbę pokładową zmieniając się co 4 godziny. W tym rytmie mają 4 godziny służby i 8 godzin odpoczynku. W okresie od śniadania do obiadu uczniowie są w klasie na zajęciach szkolnych, prowadzonych przez kolejnych nauczycieli zgodnie z rozkładem lekcji – czytamy w księdze projektu.

 

Codziennie każdy zespół - wachta uczniowska - oddelegowuje spośród siebie kolejnego ucznia do służby kambuzowej (kuchennej). Jest on wtedy zwolniony z zajęć szkolnych, ale tę lukę musi sam nadrobić. Kucharz ma w ten sposób do pomocy trzyosobową wachtę, która przygotowuje posiłki, wydaje je i zmywa naczynia. W czasie, gdy żaglowiec jest na morzu lekcje trwają każdego dnia bez wyjątku. W trakcie postoju w porcie na pokładzie pozostaje wachta portowa, zaś reszta załogi ma wolne i może jechać na wycieczkę, iść do miasta czy na plażę.

 

Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się około dwustu kandydatów. Aby przejść do kolejnego etapu osoby te, w roku szkolnym 2013/2014, miały pełnić kilkumiesięczny wolontariat w placówkach wskazanych im przez najbliższą placówkę Caritas Polska bądź inną organizację  społeczną. - Raz w tygodniu chodziłam do świetlicy w Zabrzu. Pomagałam odrabiać zadania, bawiłam się z dziećmi, organizowałam różne zajęcia – wspomina Paulina. - Podczas ferii zimowych chodziłam do świetlicy na Wirku. Tam uczestniczyłam w zajęciach przedszkolaków i grupy młodszej – dodaje.

 

Żaglowiec na pełne morze wyruszy najwcześniej 21 sierpnia. W rejsie udział weźmie 16 uczniów z Polski i 16 uczniów z Rosji. - Mam już wszystkie dokumenty potrzebne do wyjazdu. Zaświadczenia lekarskie, ubezpieczenie, paszport, kwestionariusze wypełnione przez nauczycieli mojej szkoły, zeszyty i inne niezbędne rzeczy – wymienia Paulina. - Jestem  bardzo podekscytowana wyjazdem. Nie umiem się doczekać. Teraz uczę się komend po angielsku oraz nazw żagli – dodaje.

 

Realizowany przez Fundację Szkoła pod Żaglami Kapitana Krzysztofa Baranowskiego projekt „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń” realizowany jest z myślą o zaangażowaniu młodych osób w potrzebę niesienia pomocy innym oraz wywieraniu wpływu na ich rozwój i kształtowanie charakteru. Ten projekt to także promocja żeglarstwa wśród młodzieży.

 

wersja do wydruku
Powrót
AQUADROM 2021 | Wszelkie prawa zastrzeżone przez Aquadrom Sp. z o.o.